Strona główna arrow Wieści z rusztowania
Wieści z rusztowania
Prace przy kładzeniu posadzki
Redaktor: Marek Łobaza   
30.08.2012.

Trwają prace przy wystroju naszej parafialnej świątyni . W chwili obecnej zakończono  kładzenie  posadzki na zapleczu prezbiterium łącznie z kaplicą boczną usytuowaną po lewej stronie ołtarza głównego. Dlatego też już od następnej niedzieli – 02 września 2012 r. – zapraszamy do niej naszych najmłodszych parafian wraz z rodzicami, by tam  dzieci mogły na swój sposób wielbić Boga               i modlić się, nie rozpraszając pozostałych parafian uczestniczących we Mszy św. Dzięki przeszklonym drzwiom wejściowym można będzie bez żadnych przeszkód uczestniczyć w odprawianej Mszy św.

W przyszłości – szczególnie w okresie późno jesienno – zimowym – w dni powszednie planowane jest odprawianie w kaplicy bocznej Mszy św. codziennych, na które przybywa stosunkowo mało osób. Umożliwi to zaoszczędzić na ogrzewaniu naszej świątyni, bo w ciągu tygodnia można będzie ogrzewać jedynie tą kaplicę i zakrystię, a ogrzewanie całego kościoła będzie włączane w sobotę na niedzielę.

Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy kaplicę po położeniu posadzki.

 
Podsumownaie roku 2011
Redaktor: Marek Łobaza   
29.01.2012.
Rok 2011 był kolejnym, w którym trwały różne prace przy kościele parafialnym.
Już w okresie zimowym wykonane zostały wszystkie większe drzwi i parapety, natomiast przed Wielkanocą trwały pilne prace ziemne w obejściu kościoła i na drodze procesyjnej niezbędne do wykonania przed Rezurekcją. Ukształtowany został z pozostającej po wykopach ziemi zarys wału fortecznego. Jego ukształtowanie było konieczne z uwagi na wymagania konserwatora zabytków, bowiem przez działkę parafialną przed rozpoczęciem budowy naszej parafialnej świątyni przebiegał wał forteczny z czasów I wojny światowej. Wykonano też kosztowny przyłącz energetyczny oraz zainstalowano osprzęt. Wytynkowano i wybiałkowano podpiwniczenie oraz założono parapety. Przybył nam też kolejny fragment ocieplenia i elewacji bryły kościoła od strony zakrystii – jego brak był bardzo mocno odczuwalny ubiegłej zimy. Prace te pochłonęły ponad 91 000 zł. Warto zaznaczyć, że wszystkie rachunki za materiały i usługi zostały zapłacone i w chwili obecnej – podobnie jak  i w poprzednich latach – nasza parafia nie ma żadnych długów związanych z budową kościoła.
Przygotowane zostały dwie koncepcje wystroju wnętrza kościoła. W najbliższym czasie jeden z tych projektów powinien zostać zatwierdzony przez stosowną Komisję przy Kurii Metropolitalnej, co umożliwiłoby nam rozpoczęcie przygotowań związanych z położeniem w roku 2012 posadzki.
W chwili obecnej mamy zgromadzoną kwotę ok. 44 000 zł przeznaczoną na realizację tego przedsięwzięcia. Są to środki zgromadzone w ubiegłorocznej kolędzie oraz 6660 zł złożonych przy roznoszeniu opłatków. Pragniemy poinformować, że wstępna wycena jednego z wariantów posadzki opiewa na kwotę ok. 150 tys. zł. Obecnie rozważa się możliwość znalezienia rozwiązania alternatywnego – tańszego, chociaż z uwagi na konieczność zadbania o odpowiednią jakość materiałów będzie to bardzo trudne. Również poważnym problemem tej sytuacji jest fakt, że znacznie zmniejszyły się kwoty wpłat od parafian przeznaczonych na budowę kościoła parafialnego. W dalszym ciągu liczymy na zrozumienie oraz ofiarność ze strony naszych parafian oraz wszystkich, którym nie jest obojętna tematyka budowy naszej parafialnej św z całego serca bardzo dziękujemy i zapewniamy o stałej modlitwie za wszystkich ofiarodawców dzieła budowy naszego pięknego kościoła.

 
3 Niedziela Zwykła 15.01.2011r.
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
15.01.2012.
 
Informacje związane z budowa kościoła.
Minął rok, w którym, choć znacznie mniej widoczne, wykonywane były różne prace przy kościele parafialnym. W związku z tym kilka słów na ten temat. W minionym roku, od okresu zimowego poczynając, podejmowane były następujące prace: Wykonane zostały wszystkie większe drzwi i parapety,  przed wielkanocą trwały prace ziemne w obejściu kościoła i na drodze procesyjnej. Ukształtowany zaostał z pozostającej po wykopach ziemi zarys wału fortecznego. Wykonano też kosztowny przyłącz energetyczny oraz zainstalowano osprzęt.  Wytynkowano i wybiałkowano podpiwniczenie, założono parapety. Wykonano elewację zewnętrzną zaplecza koscioła. Przywieziono podarowane ławki i wykonano przyłącz wodny. Te prace pochłonęły ponad 91 tysięcy zł. Wszystkie rachunki zostały uregulowane. Przygotowano także dwie koncepcje wystroju kościoła. W najbliższym czasie mamy nadzieję zatwierdzić przez Kurię Metropolitalną jeden  z wystrojów a następnie moglibysmy przystąpić do przygotowań związanych z położeniem w tym roku posadzki. Obecnie jest zgromadzonych ok 44  tys. zł., w tym srodki zgromadzone w ubiegłorocznej kolędzie oraz 6660 zł złozonych przy roznoszeniu opłatków. Posiadamy juz wstępną wycenę jednego z wariantów posadzki i byłby to koszt ok. 150 tys.   Chociaż, co wspominałem już wcześniej, znacznie spadły ofiary przeznaczone na budowę kościoła tym bardzej dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
 

Módlmy się wszyscy w intencji prac przy budowie Kościoła, o Boże błogosławieństwo, bezpieczeństwo i dobrą pogodę. Pacjentów szpitala prosimy o ofiarowanie cierpienia w tej intencji.

 
 
Spotkanie Komitetu Budowy Kościoła - 28.01.2011
Redaktor: Marek Łobaza   
30.01.2011.
 W piątek, 28 stycznia 2011 r. w Domu Parafialnym odbyło się pierwsze w obecnym roku spotkanie Społecznego Komitetu Budowy Kościoła Parafialnego. Głównym tematem spotkania było omówienie planu prac przy budowie naszej parafialnej świątyni w roku 2011. Front robót na obecny rok obejmuje :
  • Niwelację i osuszenie terenu obejścia kościoła wraz z wykonaniem wybrukowanej alei wokół bryły świątyni umożliwiającej odbywanie okolicznościowych procesji

  • Wykonanie ocieplenia i elewacji zewnętrznej zakrystii, a w miarę możliwości ekonomicznych pozostałych nieocieplonych i nieotynkowanych fragmentów elewacji zewnętrznej

  • Wykonanie podpiwniczenia i tynków w części piwnicznej

  • Wykonanie i montaż wszystkich brakujących drzwi wewnętrznych, co zapobiegnie ubytkom ciepła wewnątrz kościoła

  • Montaż zaplecza sanitarnego

  • Wybór projektu wystroju wnętrza kościoła

  • Wykonanie granitowej posadzki w kościele

Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że pierwszym w kolejności zadaniem do wykonania w obecnym roku będzie niwelacja i osuszenie terenu wokół bryły kościoła oraz wykonanie około 3-metrowej szerokości alejki umożliwiającej nawet w słotne dni procesyjne przejście wokół naszej świątyni. Pośpiech dotyczący realizacji tego zadania jest konieczny z uwagi na przypadające 24 i 25 kwietnia Święta Zmartwychwstania Pańskiego i procesję rezurekcyjną. W trakcie porządkowania terenu wokół bryły kościoła należy wykonać wyjazd z przykościelnego parkingu, który będzie umiejscowiony wzdłuż ogrodzenia ogródka meteorologicznego na ulicę Bolesława Chrobrego przy zachowaniu wjazdu na parking od ulicy Monte Cassino zachowując jednokierunkowość ruchu. Następnym bardzo ważnym do wykonania (co pokazuje obecny okres zimowy) zadaniem będzie w tym roku wykonanie ocieplenia i elewacji zewnętrznej przede wszystkim zakrystii, a w miarę możliwości całości bryły kościoła. Znacznym ubytkom ciepła w już ogrzewanym od grudnia 2010 r. kościele powinien też zapobiec montaż wszystkich brakujących drzwi wewnętrznych. Również w obecnym roku konieczne będzie wykonanie tzw. białego montażu, czyli zaplecza sanitarnego oraz wytynkowanie wszystkich pomieszczeń usytuowanych na poziomie piwnic kościoła. Jesteśmy przekonani, że także w najbliższych miesiącach otrzymamy takie projekty wystroju wnętrza kościoła, które umożliwią wybór oferty umożliwiającej jej realizację. Jednym z elementów tego projektu powinna być kolorystyka ścian i posadzki, której wykonanie z płyt granitowych (które są najtrwalsze) zaplanowane jest też na obecny rok kalendarzowy.

Społeczny Komitet Budowy Kościoła Parafialnego jest świadomy, że założony na obecny rok plan robót przy budowie naszej świątyni jest bardzo ambitny i wymagający znacznych nakładów finansowych. Podobna sytuacja miała miejsce i w latach ubiegłych. Cała wspólnota parafialna jest świadoma tego, że tylko i wyłącznie dzięki temu, po czterech latach od rozpoczęcia budowy możliwe było odprawienie pierwszej mszy świętej w nowo wybudowanym kościele parafialnym z okazji jubileuszu dziesięciolecia powstania naszej parafii. Ufamy, że i w tym roku będzie nam Bóg błogosławił, a nasz Patron – Święty Józef Sebastian Pelczar nadal będzie się nami opiekował, troszczył i pomagał, by „Jego” parafialny kościół piękniał z dnia na dzień.

Ze swej strony Społeczny Komitet Budowy Kościoła Parafialnego, dziękując wszystkim dotychczasowym darczyńcom za wszystkie złożone ofiary pieniężne zwraca się do wszystkich parafian, sympatyków Parafii pw. Św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu oraz tych, którym bliska jest budowa Domu Bożego o finansowe wsparcie dzieła budowy tej pięknej świątyni usytuowanej na przemyskim Monte Cassino.

 
Opus Dei pomaga w budowie naszej świątyni
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
08.03.2009.

Pragniemy poinformować,  że na stronie internetowej http://www.opusdei.pl/art.php?p=31958 ukazała się opatrzona zdjęciami  relacja uczestników wakacyjnej akcji Workcamp dotycząca pomocy w budowie naszego kościoła parafialnego. Pewnie nam wszystkim utkwili w pamięci nie tylko młodzi temperamentni Hiszpanie, ale także Anglicy i Polacy, którzy przez wakacje w latach 2007 -2008 pomagali nam budować nasz kościół.