Strona główna arrow PAX VOBIS arrow Obelisk PAX VOBIS
Obelisk PAX VOBIS PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
15.10.2008.

W roku 2001 z inicjatywy : ówczesnego proboszcza – ks. Piotra Rymarowicza, Krzysztofa Trojnara oraz Mariana Garwony powstał przy parafii p.w. Św. Józefa Sebastiana Biskupa przy ulicy Monte Cassino w Przemyślu obelisk „PAX VOBIS” poświęcony pamięci poległych wielu narodów i wyznań w walkach o Twierdzę Przemyśl. Obelisk jest usytuowany na placu na którym obecnie trwa budowa kościoła parafialnego. Od początku powstania  obelisku „PAX VOBIS” są cyklicznie odprawiane przez księży katolickich, greko-katolickich oraz ks. mjra Jerzego Mokrauza – kapelana prawosławnego Wojska Polskiego ( który w roku 2007 na wniosek 3-go Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinskiego  w Przemyślu oraz organizatorów uroczystości przy obelisku PAX VOBIS przyjął funkcję honorowego kapelana Twierdzy Przemyśl) nabożeństwa i modlitwy  w intencji poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl i na wszystkich frontach I wojny światowej. Stowarzyszenie PAX VOBIS w okresie swej działalności przyczyniło się do powstania obelisku o tej samej treści w Brekovie na Słowacji poświęconego poległym w walkach w okresie I wojny światowej w miejscowości Osadne na Słowacji. Natomiast w Żurawicy k/Przemyśla w wyniku współpracy zTowarzystwem Rozwoju Gminy Żurawica został zagospodarowany cmentarz z okresu I wojny światowej upamiętniający żołnierzy bawarskich.
          We współpracy z obecnym proboszczem parafii – ks. Januszem Klamutem opracowywany jest projekt kaplicy fortecznej. Kaplica będzie się mieścić w obecnej wieży ciśnień umiejscowionej na placu budowy kościoła parafialnego w sąsiedztwie obelisku „PAX VOBIS” na wałach fortu XIXa Buda. Projekt kaplicy fortecznej przewiduje powstanie dzwonnicy z dzwonami pojednania narodów oraz  izby pamięci z tarasem widokowym przedstawiającym plenerową makietę Twierdzy Przemyśl.
         Od chwili powstania  obelisku corocznie w listopadzie – miesiącu pamięci o zmarłych organizowane są ZADUSZKI FORTECZNE, natomiast w wigilię Bożego Narodzenia – FORTECZNA PASTERKA POD GWIAZDAMI.
         Dzięki bezinteresownej współpracy wielu osób Stowarzyszenie PAX VOBIS może  poszerzać i rozwijać  swą działalność. Licząc na dalszą współpracę dziękujemy : o. płk Andrzejowi Gut – kapelanowi rzymsko-katolickiemu Wojska Polskiego, ks. Janowi Tarapackiemu – kapelanowi greko-katolickiemu Straży Granicznej i p. dr Markowi Gosztyła oraz p. Halinie Paszkowskiej, pp. Zbigniewowi Rozmus, Markowi Łobaza, Bogusławowi Juszczyk, Lucjanowi Fac i Janowi Semków.

Zmieniony ( 15.10.2008. )