Rok 2010
Pasterka (już) nie pod gwiazdami 2010 PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
26.01.2011.

Trzeba przyznać, że jako najmłodsza przemyska parafia mamy szczęście i przywilej przeżywania od czasu do czasu pewnych wydarzeń w swojej parafii po raz pierwszy w jej historii. Po pierwszych w historii istnienia naszej parafii Misjach Świętych, pierwszej mszy św. odprawionej w nowo wybudowanym kościele parafialnym z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej powstania, pierwszym triduum paschalnym, bierzmowaniu i uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, ostatnio mieliśmy możność przeżycia pierwszej w naszym piękniejącym, nowym kościele pasterki odprawionej w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Nasz kościół został pięknie przystrojony udekorowanymi choinkami (największa ma ponad 7 metrów) będącymi darem od parafian, w bocznej kaplicy - bożonarodzeniowa szopka z herbem miasta Przemyśla wykonana przez naszych parafian. Ukończone późną jesienią i już działające centralne ogrzewanie podłogowe oraz wstawione nie tak dawno szczelne, nowe drzwi w wejściu bocznym i wahadłowe wewnętrzne w wejściu głównym sprawiły, że nikt z nas nie mógł narzekać na zimno. Co prawda nad głowami nie mieliśmy gwiazd na niebie, tylko biały sufit, ale przecież powspominać te pasterki pod gwiazdami, mające swój urok , odprawiane przy ołtarzu polowym w kilkustopniowym mrozie i wiejącym, potęgującym uczucie chłodu wietrze można i trzeba , bo to potęguję uczucie radości z tego, że wreszcie mamy swoją parafialną świątynię. Warto też odnotować pojawienie się pierwszego w naszym kościele witraża. Jest on umieszczony w oknie nad wejściem głównym kościoła i przedstawia Świętego Józefa – jednego z dwóch patronów Świętego Józefa Sebastiana Biskupa Pelczara. Można stwierdzić, że w czasie tej jedynej w roku Mszy Św. w naszej nowej świątyni zgromadziła się cała wspólnota parafialna, i jak się komuś wcześniej wydawało, że mamy duży kościół z wystarczającą ilością miejsc siedzących, to się chyba przeliczył, bo zajętych było nawet trochę miejsc stojących. Uroczystej Pasterce przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz. Po jej zakończeniu – co stało się już tradycją – pod obelisk Pax Vobis upamiętniający poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl i walczących na frontach I Wojny Światowej zostało przeniesione światełko pokoju. Wspólne śpiewanie kolęd przy ognisku i gorącej herbacie zakończyło całą uroczystość.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Pasterki.

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
Triduum Paschalne PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
08.04.2010.

Tego roku obchody Triduum Paschalnego obchodziliśmy po raz pierwszy w wybudowanym kościele parafialnym. Rozpoczęły się one tradycyjnie w Wielki Czwartek – dniem radości z darów Bożych – sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazania miłości. Ale to także czas współcierpienia razem z Jezusem w ciemnicy przeniesionym tam w Najświętszym Sakramencie.

Wielki Piątek to otarcie się o piekło na ziemi, do którego zstąpił Zbawiciel. Przeżywamy sens ofiary – tej, która jest wierzchołkiem miłości, bo przecież nie ma większej miłości, niż gdy ktoś życie swoje oddaje za wszystkich, także za nieprzyjaciół swoich. Jedyny dzień w roku bez odprawianej mszy świętej, dzień postu ścisłego i wieczornego nabożeństwa adoracji krzyża. Ostatni element liturgii Wielkiego Piątku to przeniesienie Eucharystii do Grobu Pańskiego przypominające zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Grób Pański w naszym nowym kościele znajdował się w bocznej kaplicy, a wartę przy nim pełnili nasi parafianie w mundurach wojsk austro-węgierskich z okresu oblężenia Twierdzy Przemyśl. Jedną ze zmian warty z dużym zainteresowaniem obserwował goszczący w naszej świątyni w ten piątkowy wieczór przez kilkanaście minut ks. Bp Adam Szal wraz z ks. Ekonomem Archidiecezjalnym i ks. sekretarzem ks. Arcybiskupa.

Wielka Sobota rozpoczęła się od historycznej chwili – pierwszego w nowo wybudowanej świątyni parafialnej poświęcenia pokarmów o godz. 9:00. A wieczorem, o 19:30, po zapadnięciu zmroku – święto wszystkich świąt : Wigilia Paschalna rozpoczynająca się Obrzędem Światła, po nim po wejściu do kościoła rozbudowana Liturgia Słowa Wigilii Paschalnej, później Liturgia Chrzcielna z litanią do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. No i na koniec Liturgia Eucharystyczna – pełna radości, bo w sposób najdoskonalszy urzeczywistnia Paschę Pana.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną będącą uroczystym ogłoszeniem prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim to manifestacja naszej wiary. To też symbol wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swoim Panem do ojczyzny niebieskiej. Zgromadziliśmy się na niej tak licznie, że w wąskich drzwiach wejściowych ( prowizorycznych na razie) ostatni z nas wychodzili z kościoła w chwili, gdy procesja rezurekcyjna kończyła po raz pierwszy obchodzenie kościoła. Było to podniosłe wydarzenie w dziejach naszej młodej parafii, gdy procesja rezurekcyjna obeszła wreszcie trzykrotnie nowy kościół parafialny.

Na twarzach wszystkich obecnych ( a był nas cały kościół i niektórzy stali ) malowało się wzruszenie i ogromna radość z przeżywania Triduum Paschalnego w nowym kościele : no wreszcie – dużo miejsca, przestrzeni, wspaniała akustyka.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z Triduum Paschalnego.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
X Parafialna Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
07.04.2010.

 
26 marca 2010 r., już tradycyjnie, w piątek przed Niedzielą Palmową liczna rzesza naszych parafian po raz dziesiąty uczestniczyła w Parafialnej Drodze Krzyżowej odbywanej po mszy św. wieczornej z kaplicy Szpitala Wojewódzkiego do budowanego kościoła parafialnego. Nabożeństwu przewodniczył Ksiądz Proboszcz Janusz Klamut, a poszczególne Stacje były czytane przez młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania oraz inne chętne osoby. Krzyż – ten sam od 10 lat – pomiędzy poszczególnymi Stacjami był niesiony przez przedstawicieli wszystkich rejonów naszej parafii.
Zapraszamy do galerii , gdzie można oglądać zdjęcia z tego nabożeństwa.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Msza św. na cmentarzu zasańskimn PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
06.11.2010.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nasza Parafia już po raz drugi w swej 10 – letniej historii (poprzednio w roku 2004) była gospodarzem mszy św. odprawianej corocznie na przemyskim Cmentarzu Zasańskim w dniu 1 listopada. Dzisiejszej mszy św. koncelebrowanej odprawionej o godz. 14-tej w cmentarnej kaplicy przewodniczył Ksiądz Proboszcz Janusz Klamut w obecności ks. Mariana Koźmy – dziekana dekanatu Przemyśl II i innych księży z naszego dekanatu. Przy pięknej słonecznej pogodzie rzesze wiernych po odprawionej mszy św. przeszły w procesji po Zasańskim Cmentarzu uczestnicząc w modlitwie różańcowej.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z tej uroczystości.

Zmieniony ( 29.11.2010. )
 
Nasz jubileusz - to już 10 lat ! PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
01.01.2010.

Bardzo wielu z nas ma w pamięci do dziś  zdziwienie i zaskoczenie, gdy przy wejściach do klatek schodowych naszych wieżowców i w pozostałych częściach naszej obecnej parafii zobaczyliśmy w końcu grudnia 1999 r. zaproszenie do kaplicy Szpitala Wojewódzkiego na pierwszą mszę świętą w nowo tworzonej parafii koncelebrowaną przez Metropolitę Przemyskiego Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika 2 stycznia 2000 r.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj