Rok 2011
X Zaduszki Forteczne PDF Drukuj Email
13.11.2011.

Pierwsza niedziela listopada to w naszej parafii to czas modlitwy za tych wszystkich, którzy polegli w walkach o wolność naszej ojczyzny na frontach I i II wojny światowej, a szczególnie Twierdzy Przemyśl. Uroczysta Msza św. oraz modlitwy za żołnierzy przy obelisku Pax Vobis pod przewodnictwem księdza proboszcza i w obecności członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych odbyły się też w tym roku – 6 listopada. Dzięki dużemu zaangażowaniu p. Mariana Garwony i p. Krzysztofa Trojnara Zaduszki Forteczne zostały zorganizowane już po raz dziesiąty.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie jest fotoreportaż z tej uroczystości.

Zmieniony ( 13.11.2011. )

Pierwsza Komunia Święta 2011 PDF Drukuj Email
23.05.2011.

Kasia, Ola, Kamil, Michał, Emilka, Kamil, Przemek, Kacper, Kamila i Oskar 8 maja 2011 r. na mszy św. o godz. 11:00 w pięknie udekorowanym na tą wyjątkową uroczystość kościele parafialnym przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Było to wzruszające przeżycie dla ich rodziców oraz najbliższych. Dzień wcześniej dzieci - również po raz pierwszy - przystąpiły do Sakramentu Pokuty. Biały tydzień dzieci pierwszokomunijne przeżywały uczestnicząc we mszach świętych o godzinie 18:00, zakończonych „majówką” .

Nasza wspólnota parafialna bardzo cieszy się z tego wydarzenia – już drugi raz w nowo wybudowanym kościele parafialnym mogliśmy przeżywać tą podniosłą uroczystość. Ponieważ w gronie tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych jest sześciu chłopców, liczymy na to, że zasilą oni szeregi ministrantów naszej parafii. Wszystkim dzieciom pierwszokomunijnym życzymy, by Pan Jezus zawsze im błogosławił i jak najczęściej gościł w ich czystych sercach.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii parafialnej, gdzie można obejrzeć ich zdjęcia.

Zmieniony ( 31.05.2011. )

Rezurekcja 2011 PDF Drukuj Email
15.05.2011.
Już drugi raz mogliśmy przeżywać jako wspólnota parafialna triduum paschalne w nowo wybudowanym kościele parafialnym. Obchodzone w tym roku w najpóźniejszym z możliwych terminów Święta Zmartwychwstania Pańskiego (24-25 kwietnia 2011) skutkowały przyjazną temperaturą powietrza, dobrą pogodą i dłuższym dniem. Ten późny termin umożliwił nam również wykonanie po zimie niezbędnych i koniecznych prac porządkowych wokół kościoła polegających na wyrównaniu ziemi wokół bryły kościoła.  Najważniejszym zadaniem, które udało się zrealizować przed Wielkanocą było wykonanie utwardzonej żwirem alejki wokół kościoła. Dzięki temu – mimo padającego w dzień Wielkanocy deszczu – mogliśmy przejść trzykrotnie wokół naszego kościoła w procesji rezurekcyjnej. Również po raz pierwszy w czasie procesji rezurekcyjnej towarzyszyły nam wystrzały symbolizujące rozrywające się skały zagradzające Grób Pański. Jest to wielowiekowa tradycja i bardzo cieszymy się z tego, że i u nas udało się ją uaktywnić. Wzorem lat ubiegłych przy Grobie Pańskim były wystawione warty grobowe w strojach żołnierzy z okresu I wojny światowej. Również baldachim w czasie Rezurekcji był niesiony przez naszych parafian w replikach mundurów z tamtego okresu historycznego.
Przy tej okazji chcielibyśmy gorąco  podziękować p. Jerzemu Śliwka i p. Tadeuszowi Kwolek z Grupy Rekonstrukcji Historycznych – Artyleria za udostępnienie replik mundurów do wystawienia wart przy Grobie Pańskim, rozprowadzanie wart, oraz za udostępnienie repliki XV-wiecznej armatki wiwatowej (jej oryginał znajduje się w Muzeum w Kielcach) i oddanie z niej strzałów w czasie procesji rezurekcyjnej. Mamy nadzieję, że obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznych wraz armatką wpisze się już na stałe w uroczystość rezurekcyjną, podobnie jak już tradycją stają się warty grobowe w historycznych mundurach z czasu I wojny światowej.
Dziękujemy też Sekcji Dekoracyjnej Parafialnej Rady Duszpasterskiej (p. Renata Wojnarowicz, p. Leszek Hataś) za przygotowanie dekoracji kościoła na triduum paschalne (Ciemnica, Boży Grób).

Parafialna Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
15.05.2011.
Kultywując tradycję nabożeństwa Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu wyruszyliśmy                w piątek przed Niedzielą Palmową w Parafialną Drogę Krzyżową już po raz jedenasty. Przez dziesięć lat od powstania naszej parafii trasa naszej Parafialnej Drogi Krzyżowej prowadziła zawsze z kaplicy Szpitala Wojewódzkiego będącej naszym tymczasowym kościołem parafialnym na plac budowy naszej parafialnej świątyni. W tym roku, kiedy już cieszymy się naszym pięknym, wybudowanym, nowym kościołem, trasa odprawiania Drogi Krzyżowej ulega zmianie – od tego roku będziemy corocznie wędrować inną trasą, ulicami naszej parafii, podobnie jak ma to miejsce w czasie procesji Bożego Ciała.  W czasie tegorocznego Wielkiego Postu – 15 kwietnia 2011 r. w piątek przed Niedzielą Palmową przeszliśmy trasę od kaplicy pw. Krzyża Świętego na Winnej Górze do kościoła parafialnego.

Bierzmowanie w naszej Parafii PDF Drukuj Email
15.05.2011.
 W Wielki Poniedziałek – 18 kwietnia 2011 r. w naszej parafii gościł Ksiądz Biskup Adam Szal, który na mszy św. o godz. 18:00 udzielił sakramentu Bierzmowania 14-osobowej grupie młodzieży. Ks. Bp. Adam wygłosił też okolicznościową homilię.