Strona główna arrow Historia
Historia
Triduum Paschalne PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
08.04.2010.

Tego roku obchody Triduum Paschalnego obchodziliśmy po raz pierwszy w wybudowanym kościele parafialnym. Rozpoczęły się one tradycyjnie w Wielki Czwartek – dniem radości z darów Bożych – sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazania miłości. Ale to także czas współcierpienia razem z Jezusem w ciemnicy przeniesionym tam w Najświętszym Sakramencie.

Wielki Piątek to otarcie się o piekło na ziemi, do którego zstąpił Zbawiciel. Przeżywamy sens ofiary – tej, która jest wierzchołkiem miłości, bo przecież nie ma większej miłości, niż gdy ktoś życie swoje oddaje za wszystkich, także za nieprzyjaciół swoich. Jedyny dzień w roku bez odprawianej mszy świętej, dzień postu ścisłego i wieczornego nabożeństwa adoracji krzyża. Ostatni element liturgii Wielkiego Piątku to przeniesienie Eucharystii do Grobu Pańskiego przypominające zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Grób Pański w naszym nowym kościele znajdował się w bocznej kaplicy, a wartę przy nim pełnili nasi parafianie w mundurach wojsk austro-węgierskich z okresu oblężenia Twierdzy Przemyśl. Jedną ze zmian warty z dużym zainteresowaniem obserwował goszczący w naszej świątyni w ten piątkowy wieczór przez kilkanaście minut ks. Bp Adam Szal wraz z ks. Ekonomem Archidiecezjalnym i ks. sekretarzem ks. Arcybiskupa.

Wielka Sobota rozpoczęła się od historycznej chwili – pierwszego w nowo wybudowanej świątyni parafialnej poświęcenia pokarmów o godz. 9:00. A wieczorem, o 19:30, po zapadnięciu zmroku – święto wszystkich świąt : Wigilia Paschalna rozpoczynająca się Obrzędem Światła, po nim po wejściu do kościoła rozbudowana Liturgia Słowa Wigilii Paschalnej, później Liturgia Chrzcielna z litanią do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. No i na koniec Liturgia Eucharystyczna – pełna radości, bo w sposób najdoskonalszy urzeczywistnia Paschę Pana.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną będącą uroczystym ogłoszeniem prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim to manifestacja naszej wiary. To też symbol wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swoim Panem do ojczyzny niebieskiej. Zgromadziliśmy się na niej tak licznie, że w wąskich drzwiach wejściowych ( prowizorycznych na razie) ostatni z nas wychodzili z kościoła w chwili, gdy procesja rezurekcyjna kończyła po raz pierwszy obchodzenie kościoła. Było to podniosłe wydarzenie w dziejach naszej młodej parafii, gdy procesja rezurekcyjna obeszła wreszcie trzykrotnie nowy kościół parafialny.

Na twarzach wszystkich obecnych ( a był nas cały kościół i niektórzy stali ) malowało się wzruszenie i ogromna radość z przeżywania Triduum Paschalnego w nowym kościele : no wreszcie – dużo miejsca, przestrzeni, wspaniała akustyka.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z Triduum Paschalnego.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
X Parafialna Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
07.04.2010.

 
26 marca 2010 r., już tradycyjnie, w piątek przed Niedzielą Palmową liczna rzesza naszych parafian po raz dziesiąty uczestniczyła w Parafialnej Drodze Krzyżowej odbywanej po mszy św. wieczornej z kaplicy Szpitala Wojewódzkiego do budowanego kościoła parafialnego. Nabożeństwu przewodniczył Ksiądz Proboszcz Janusz Klamut, a poszczególne Stacje były czytane przez młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania oraz inne chętne osoby. Krzyż – ten sam od 10 lat – pomiędzy poszczególnymi Stacjami był niesiony przez przedstawicieli wszystkich rejonów naszej parafii.
Zapraszamy do galerii , gdzie można oglądać zdjęcia z tego nabożeństwa.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Nasz jubileusz - to już 10 lat ! PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
01.01.2010.

Bardzo wielu z nas ma w pamięci do dziś  zdziwienie i zaskoczenie, gdy przy wejściach do klatek schodowych naszych wieżowców i w pozostałych częściach naszej obecnej parafii zobaczyliśmy w końcu grudnia 1999 r. zaproszenie do kaplicy Szpitala Wojewódzkiego na pierwszą mszę świętą w nowo tworzonej parafii koncelebrowaną przez Metropolitę Przemyskiego Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika 2 stycznia 2000 r.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Rocznica I Komunii Świętej PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
22.05.2010.

   Tydzień po dzieciach pierwszokomunijnych, które na koniec Białego Tygodnia w sobotę, 15 maja pielgrzymowały do Matki Bożej Kalwaryjskiej, rocznicę I Komunii Świętej przeżywały 16 maja 2010 r. na mszy św. o godz. 11:00 dzieci, które po raz pierwszy przystąpiły do I Komunii Świętej w ubiegłym roku. Ponieważ na tej mszy świętej modliliśmy się również w intencji wszystkich poległych w walkach o Monte Cassino w czasie II wojny światowej, po zakończonej mszy świętej dzieci rocznicowe wraz ze swymi rodzicami i innymi uczestnikami tej mszy św. przeszły pod obelisk upamiętniający to wydarzenie, a znajdujący się tuż obok naszego wybudowanego kościoła, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Niestety, do tych radosnych i podniosłych chwil nie dostosowała się pogoda – lało jak z cebra, stąd w fotoreportażu z tej uroczystości zabrakło zdjęć spod obelisku Monte Cassino.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości wykonanych przez p. Grzegorza Nehrybeckiego, który jest również autorem fotoreportażu z tegorocznej I Komunii Świętej oraz pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do Kalwarii Pacławskiej. Panu Grzegorzowi, który w naszej parafii stał się specjalistą od fotografii pierwszokomunijnej dziękujemy za udostępnienie zdjęć.

zapraszamy do glaerii, gdzie można obejrzeć te zdjęcia.

Zmieniony ( 29.11.2010. )
 
pierwsze nabożeństwo fatimskie w kościele parafialnym PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
02.05.2010.
Pierwsza sobota maja, w tym roku wypadająca 1 maja, zgromadziła nas na pierwszym w tym roku i po raz pierwszy odprawianym w nowym kościele parafialnym nabożeństwie fatimskim. Wśród zgromadzonych parafian była obecna młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. To właśnie ci nasi młodzi parafianie dostąpili zaszczytu niesienia figury Matki Bożej Fatimskiej w procesji wokół naszej świątyni. Z procesją w czasie nabożeństwa fatimskiego mogliśmy przejść po raz pierwszy od czterech lat, to jest od czasu rozpoczęcia budowy kościoła. W ubiegłych latach wykopane na placu parafialnym fundamenty, potem trwająca budowa nie gwarantująca bezpieczeństwa osobom postronnym przebywającym na placu budowy zmusiła nas do przeżywania nabożeństw fatimskich bez procesji w kaplicy szpitala wojewódzkiego pełniącej rolę naszego kościoła parafialnego.
Zapraszamy do galerii , gdzie można oglądać zdjęcia z tego nabożeństwa.

Zmieniony ( 29.11.2010. )
 
Misje Święte PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
24.11.2009.

Drodzy Parafianie

Dziesięć lat istnienia parafii to okres, który w większości jeszcze dobrze pamiętamy. 
Na „naszych oczach” zaistniała lokalna wspólnota Kościoła utworzona formalnie dekretem Ks. Arcybiskupa 1 stycznia 2000 r.
Obchodząc 1 stycznia 2010 r. rocznicę tego wydarzenia oraz uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i sprawowania pierwszej Mszy Św. w nowobudowanym kościele chcemy przeżyć

PARAFIALNE MISJE ŚWIĘTE,
na które

ZAPRASZAMY

w dniach od 13 do 18 grudnia 2009 r.

Te pogłębione w treści i przeżycia rekolekcje mają:

  • odnowić łączność z Bogiem, najlepszym Ojcem,
  • pogłębić naszą wiarę,
  • umocnić rodzinną i społeczną miłość
  • pobudzić chrześcijańską nadzieję.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniach ogólnych i naukach stanowych. Znajdźmy czas, by samemu skorzystać i pomóc innym w przeżyciu Misji. Nie poddajmy się zniechęceniu, pokusom obojętności i przekonania, że w moim życiu nic nie potrzeba zmieniać ani poprawiać.
Nauki misyjne głosić będą: ks. Mariusz Ryba odpowiedzialny za Szkołę Nowej Ewangelizacji w naszej diecezji oraz ks. Adam Wąsik, moderator Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku n/Dunajcem.

Duszpasterze            

Zmieniony ( 29.11.2010. )
Czytaj
 
Pielgrzymka do St Giovanni Rotondo PDF Drukuj Email
Redaktor: Magda Nehrybecka   
29.09.2009.

W dniach od 4 – 12 września 2009 r. odbyła się pielgrzymka pracowników przemyskiego szpitala oraz parafian tut. parafii do Włoch.
Pielgrzymka wpisała się w obchody 10-lecia istnienia parafii pod wezwaniem Św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu, a jej głównym celem było sprowadzenie relikwii Św. Ojca Pio – patrona kaplicy szpitalnej i przyszłego patrona Szpitala Wojewódzkiego.
 Na trasie naszej podróży znalazło się wiele szczególnych i pięknych miejsc Italii. Mieliśmy okazję podziwiać piękno śródziemnomorskiej przyrody, a także podziwiać zabytki architektury sakralnej i świeckiej znajdujące się m.in. w Wenecji, Florencji, Asyżu czy Padwie.
 Nawiedziliśmy także miejsca nawiązujące w swej historii do polskich korzeni, jak choćby Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino, gdzie spoczywają polegli żołnierze Rzeczpospolitej.
  Na naszym pielgrzymim szlaku nie mogło także zabraknąć wizyty w Rzymie i na Watykanie. Dane nam było uczestniczyć w Audiencji Generalnej u papieża Benedykta XVI, która odbyła się w Auli Pawła VI, a także spędzić kilka minut na modlitwie przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II, co wywołało u wielu ogromne wzruszenie.
 Również niewątpliwie silnym przeżyciem było dotarcie do San Giovanni Rotondo- włoskiego miasteczka, o którym nikt by pewnie nigdy nie usłyszał, gdyby nie postać Św. Ojca Pio.
Już po przekroczeniu granic tego miasta odczuwalna była wciąż żywa obecność Św. Stygmatyka. Naszym oczom, na wzgórzu królującym nad miastem, ukazało się dzieło zainspirowane, jak i gorąco w różnoraki sposób wspomagane przez samego Św. Pio, – Dom Ulgi w Cierpieniu, obecnie jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie.
Nasze pielgrzymowanie do San Giovanni miało także konkretny cel – przyjechaliśmy bowiem po relikwie Św. Padre Pio, które po uroczystej peregrynacji po oddziałach przemyskiego szpitala miały zostać umieszczone w kaplicy szpitalnej. Święte relikwie w postaci skrawka materiału, którym Ojciec Pio ocierał krwawiące rany ze stygmatów, zostały nam przekazane podczas Mszy św. odprawianej w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej przylegającym bezpośrednio do klasztoru, w którym przebywał i zmarł Święty Zakonnik. Schodząc do podziemnej krypty, gdzie po blisko 40 latach ciało Św. Ojca Pio zostało wystawione na widok publiczny w sposób namacalny doświadczyliśmy żywej obecności Świętego.
 Nasze pielgrzymowanie obfitowało w wiele przeżyć i tych wypowiedzianych i tych indywidualnych, które każdy z nas przeżył sam i na swój sposób, ale które na pewno na stałe wpiszą się w naszej pamięci.

Zmieniony ( 29.09.2009. )
 
Święto Patronalne Kaplicy Szpitala PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
24.09.2009.
  23 września – w liturgiczne wspomnienie Świętego Ojca Pio swe święto patronalne obchodziła Kaplica w naszym Szpitalu Wojewódzkim. Mszy świętej odpustowej w obecności ks. Kanonika Mariana Koźmy – dziekana dekanatu Przemyśl II, ks. Jana Mazurka – wicedziekana dekanatu Przemyśl II oraz kapelana szpitala – proboszcza naszej parafii – ks. Janusza Klamuta przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił Archiprezbiter Przemyski – ks. Prałat Mieczysław Rusin. Dawał za wzór św. Ojca Pio, który był człowiekiem modlitwy, który nie rozstawał się z różańcem i który swe całe ziemskie życie zawierzył Panu Bogu.
 Na zakończenie mszy św. odpustowej wszyscy jej uczestnicy mogli podejść i ucałować relikwie św. Ojca Pio, które następnie zostały zainstalowane na stałe w Kaplicy szpitalnej – by każdy mógł się przy nich pomodlić i poprosić za wstawiennictwem Św. Ojca Pio o potrzebne łaski. Poświęcone zostały również przywiezione z San Giovanni Rotondo obrazy przedstawiające świętego patrona, które odebrane przez delegacje oddziałów szpitalnych zawisną na korytarzach poszczególnych oddziałów, tak, aby ci pacjenci, którzy nie mogą zejść do szpitalnej kaplicy mogli się pomodlić przy nich do Św. Ojca Pio.
          

W naszej galerii zamieszczamy zdjęcia . Zapraszamy do obejrzenia.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Powitanie relikwii Świętego Ojca Pio PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
20.09.2009.

             Uczestnicy niedzielnej mszy św. w dniu 14 września 2009 r. o godz. 16:00 byli świadkami historycznego wydarzenia w dziejach naszej parafii, bowiem po raz pierwszy na stole ołtarzowym zostały umieszczone relikwie Świętego Ojca Pio – Patrona Kaplicy Szpitalnej Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, który  niedawno  również przyjął imię
 Św. Ojca Pio. Relikwie zostały przywiezione przez uczestników pielgrzymki  do Włoch – naszych parafian i pracowników Szpitala Wojewódzkiego – z San Giovanni Rotondo. Zostały umieszczone w wykonanym przez naszego parafianina relikwiarzu w kształcie dłoni Św. Ojca Pio. Na jednej z nich, w miejscu, gdzie znajdowały się stygmaty jest umieszczona relikwia I stopnia -   fragment materiału z zaschniętymi kroplami krwi z dłoni Ojca Pio.  Po zakończonej mszy św. każdy z jej uczestników mógł podejść i ucałować po raz pierwszy relikwie Św. Ojca Pio.
               Pielgrzymka do Włoch, powitanie relikwii, ich peregrynacja po Oddziałach Szpitala oraz zbliżająca się uroczystość patrona Szpitala wraz z instalacją relikwii w Kaplicy stanowią początek obchodów jubileuszu 10-lecia naszej parafii.
Zapraszamy do galerii zdjęć .

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 27 z 54