Strona główna arrow Historia
Historia
Święto Kaplicy na Winnej Górze PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
20.09.2009.

 Licznie zebrani parafianie mieszkający w dzielnicy Winna Góra, jak również mieszkający w innych   częściach naszej parafii uczestniczyli w uroczystej mszy świętej odprawionej w Kaplicy na Winnej Górze 14 września 2009 r. w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystej koncelebrze w obecności ks. Proboszcza Janusza Klamuta  przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił ks. Prałat Stanisław Zarych – wieloletni proboszcz parafii
 Św. Trójcy. Ksiądz prałat obchodzący w tym roku jubileusz 60 – lecia kapłaństwa bywał w naszej Kaplicy i odprawiał niedzielne msze święte w czasach przed powstaniem naszej parafii, bowiem kaplica ta była pod opieką księży z parafii Świętej Trójcy.
                       Po odprawionej już po raz 17 w święto patronalne Kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego mszy św. jej uczestnicy uczestniczyli w prowadzonym przez księdza proboszcza nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Zgodnie z tradycją trasa wrześniowej drogi krzyżowej prowadziła z kaplicy na Winnej Górze na plac parafialny budowanego kościoła.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Pielgrzymka na Kalwarię Pacławską PDF Drukuj Email
Redaktor: Magda   
18.08.2009.

W dniach 12-15 sierpnia członkowie naszej wspólnoty parafialnej uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Kalwarię Pacławską. W tych dniach w Sanktuarium, które tam się znajduje odbywa się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Z tej okazji do Kalwarii Pacławskiej zmierzają pątnicy z całej archidiecezji przemyskiej i nie tylko, najczęściej w grupach parafialnych. Nasza tegoroczna wspólnota pątników liczyła ok. 20 osób, w tym były również 3 osoby spoza parafii, a także z innych rejonów naszej diecezji.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Montaż krzyża na budowanym kościele PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
06.08.2009.

  Dziś Można śmiało  powiedzieć, że dzień 6 sierpnia 2009 roku będzie jednym z najważniejszych w historii budowy naszego parafialnego kościoła, bowiem właśnie w tym dniu dzięki  potężnemu  dźwigowi i bezinteresownej pomocy przemyskiej Straży Pożarnej został zamontowany stalowy krzyż nad wejściem głównym do naszej świątyni. Termin tej operacji był kilkakrotnie przekładany, więc gdy udało się dopasować termin przyjazdu w jednym dniu dźwigu i strażaków - w przeprowadzeniu niełatwego montażu nie przeszkodziła nawet deszczowa pogoda. W obecności ks. proboszcza, kierownika budowy oraz projektantów i wykonawców krzyża oraz zatrzymujących się – by zobaczyć tą rzadką do oglądnięcia sytuację – kierowców przejeżdżających samochodów został on podciągnięty w górę i przy pomocy strażaków będących w koszu na wysięgniku umiejscowiony w miejscu do tego uprzednio przygotowanym. Cała operacja dostarczyła wielu emocji, bowiem wysokość, na jakiej się wszystko odbyło i padający chwilami deszcz robiły wrażenie. Panowie : Franciszek Cieplicki i Władysław Stafij dopilnowali przy pomocy poziomicy, by krzyż był zamontowany równo w pionie i poziomie.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Pierwsza Komunia Święta 2010 PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
22.05.2009.

     Dzisiaj – w niedzielę 9 maja 2010 r. po raz pierwszy w nowo wybudowanym kościele parafialnym przeżywaliśmy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Jedenaścioro dzieci z naszej parafii : Aleksandra, Dominika, Gabriela i Zuzanna oraz Adrian, Aleksander, Damian, Dominik, Jakub, Sebastian i Wiktor w pięknie udekorowanym na tą okazję kościele na mszy św. o godz. 11:00 odprawionej przez proboszcza naszej parafii – księdza Janusza Klamuta przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Było to wzruszające przeżycie nie tylko dla rodziców, rodziców chrzestnych tych dzieci oraz ich najbliższych, ale także dla wszystkich uczestniczących w tej mszy świętej.

Biały Tydzień dzieci pierwszokomunijne również będą przeżywać w nowym kościele uczestnicząc we mszach świętych odprawianych codziennie o godz. 19:00, a kończących się „majówką”. Wszystkich parafian zapraszamy do licznego udziału we mszach świętych Białego Tygodnia, a dzieciom pierwszokomunijnym życzymy, by Pan Jezus im zawsze błogosławił i gościł jak najczęściej w ich czystych sercach.

Zmieniony ( 09.05.2010. )
 
10 rocznica święceń kapłańskich księdza Adama. PDF Drukuj Email
Redaktor: Grzegorz Nehrybecki   
22.05.2009.

Zapewne dzień 23 maja 1999r. jest dla księdza Adama Ryby szczególnym dniem, bowiem właśnie wtedy otrzymał z rąk J.E. ks. Abpa Józefa Michalika święcenia kapłańskie.

Życzymy ks. Adamowi ciepła ludzkich serc, a także cierpliwości w tej pięknej służbie, do jakiej został powołany jako kapelan szpitala w Chrystusowym Kościele Cierpiącym, a także wielu radości płynących ze służby na niwie naszej młodej, niespełna dziesięcioletniej parafii.
Pamiętajmy o osobie Jubilata w naszych modlitwach.
Niech Pan obdarza Go obfitością potrzebnych łask, a Maryja oręduje za Nim każdego dnia u Swojego Syna.

   Wdzięczni parafianie, pracownicy szpitala oraz pacjenci

Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Uroczystość Bierzmowania w naszej parafii PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
02.05.2009.

Uroczystość Bierzmowania w naszej parafii

W środę - 29 kwietnia w czasie mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ksiądz Biskup Adam Szal w asyście ks. Jana Mazurka - v-ce dziekana dekanatu Przemyśl II i ks. proboszcza Janusza Klamuta 17-osobowa grupa młodzieży z naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Do jego przyjęcia przygotowywała się przez 2 lata uczestnicząc w konferencjach, modlitewnych spotkaniach oraz wyjazdowych rekolekcjach w Ośrodku KSM w Wybrzeżu k/Dubiecka. Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Triduum Paschalne PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
13.04.2009.
           Obchody Triduum Paschalnego rozpoczęły się w Wielki Czwartek mszą św. Wieczerzy Pańskiej. W tym dniu obchodzimy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Jest to tzw. dzień kapłański – składamy w tym dniu życzenia kapłanom dziękując im za codzienny trud posługi. W czasie tej mszy św. ma miejsce obrzęd symbolicznego obmycia nóg kilku wybranym mężczyznom. Po mszy św. nastepuje  przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.
              Wielki Piątek to Dzień Męki Pańskiej i czas całodziennej adoracji, Koronki do Bożego Miłosierdzia i Drogi Krzyżowej oraz liturgii Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża Chrystusowego, w której biorą  udział wszyscy uczestnicy liturgii.
              Liturgia Wielkiej Soboty - Wigilia Paschalna to Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna – najpiękniejsza i najdłuższa w cały roku rozpoczynająca się przy zapadającym zmroku  na zewnątrz świątyni, w której nie świeci się żadne światło. Kościół rozbrzmiewa organami, dzwonkami i rozświetla się pełnią światła dopiero po zaintonowaniu : Chwała na wysokości Bogu !
         Warto też odnotować pojawienie się po raz pierwszy w historii naszej parafii straży grobowej pełniącej wartę przy Grobie Pana w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Pełniący straż byli ubrani w mundury z okresu I wojny światowej , za których udostępnienie serdecznie dziękujemy panom z 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky′ego
Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z Triduum Paschalnego.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
IX Parafialna Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
13.04.2009.
           Już dziewiąty rok z rzędu zgromadziliśmy się w piątek przed Niedzielą Palmową przy  bramie wejściowej do kaplicy szpitalnej po mszy św. o godz. 18:00 by wziąć udział w Parafialnej Drodze Krzyżowej wiodącej nas zgodnie z tradycją od kaplicy szpitala Wojewódzkiego do budowanej z niemałym trudem parafialnej świątyni przy ul. Bolesława Chrobrego. Każdy z nas – biorących udział w tej drodze krzyżowej mógł wsłuchując się w rozważania usłyszane przy kolejnych stacjach –  zastanowić się nad swoim zachowaniem, postępowaniem, ogarnąć refleksją swe dotychczasowe życie. Myślę, że niejednemu z uczestników tkwi w pamięci fragment śpiewanej pieśni :” … to nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech …”.
          I ta ostatnia – XIV stacja : zgromadziliśmy się wszyscy wokół niesionego krzyża, w prezbiterium nowo budowanego kościoła, w świetle zapalonych zniczy ustawionych na balkonach wzdłuż nawy głównej z refleksją jak tu będzie za rok – na X Jubileuszowej Drodze Krzyżowej – czy będzie to świątynia oświetlona światłem elektrycznym, z otynkowanymi murami i dachem pokrytym blachą – to zależy tylko od nas…
         I jeszcze jedna refleksja : mimo ciepła i ładnej pogody w tegorocznej IX parafialnej Drodze Krzyżowej wzięła udział niezbyt liczna grupa naszych parafian. Miejmy nadzieję, że 2 kwietnia 2010 roku w X Jubileuszowej Drodze Krzyżowej mało kogo zabraknie.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Bierzmowanie 09-04-2008r. PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
12.04.2009.

We środę – 9 kwietnia b.r. gościł w naszej parafii J.E. ks. Bp Marian Rojek, który przewodniczył uroczystej mszy św. o godz. 18, w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania 35 gimnazjalistom. Młodzież do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przygotowywała się przez ostatnie 3 lata uczestnicząc w cyklu spotkań i rekolekcjach zamkniętych.

Zapraszamy do galerii , gdzie prezentujemy wszystkie zdjęcia z tej uroczystości.

Zmieniony ( 29.09.2009. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 28 - 36 z 54