Strona główna arrow Historia
Historia
I Komunia Święta w naszej Parafii PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
05.04.2009.

         Dziewięcioro dzieci przystąpiło 9 maja po raz pierwszy do sakramentu pokuty, a dzień później – w niedzielę , 10 maja 2009 r. przyjęło I Komunię Św. w czasie mszy św. o godzinie 10:00. Było to duże przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich najbliższych.  Pięknie ubrane dzieci wraz z rodzicami przez cały tydzień uczestniczyły we mszach świętych wieczornych. Zwieńczeniem białego tygodnia była pielgrzymka do Matki Bożej Kalwaryjskiej i uczestnictwo we mszy św. przy ołtarzu ze słynącym z łask obrazem Matki Bożej. Po mszy św. dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki. Po tym całym tygodniu duchowych przeżyć przyszedł też czas na coś dla ciała : spotkanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Był też czas na oglądanie  okolicy przez lunetę, a także małe zawody sportowe.

Zapraszamy do naszej  galerii zdjęć, a p. Grzegorzowi Nehrybeckiemu dziękujemy za udostępnienie zdjęć z tych uroczystości.

Zmieniony ( 29.09.2009. )
 
Światowy Dzień Chorych - 11 luty 2009 PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
08.02.2009.
"…pragnę zakomunikować, że podjąłem decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego każdego roku w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Uważam bowiem za bardzo wskazane rozpowszechnienie w całym Kościele tej praktyki, która została już wprowadzona w niektórych krajach i regionach i przyniosła rzeczywiście wspaniałe owoce duszpasterskie. (…)"
                         Jan  Paweł  II               
Watykan, 13 maja 1992 r.

  

 

           W liturgii Kościoła obchodzimy dzisiaj wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, która po raz pierwszy objawiła się 14-letniej Bernadetcie Soubirous 11 lutego 1858 r. Wszystkich objawień było 18. W trakcie dwunastego – 1 marca -  1500 osób było świadkami pierwszego cudu : Catherine Latapie weszła do groty, włożyła swe chore ramię do wody ze źródła i ręka odzyskała sprawność. W trakcie szesnastego  – 25 marca, w uroczystość Zwiastowania NMP ukazująca się Bernadetcie objawiła swe imię : „ Jestem Niepokalane Poczęcie”. Po objawieniach Bernadetta chodziła nadal do szkoły, a gdy dorosła wstąpiła do zakonu Sióstr Miłosierdzia i Wychowania Chrześcijańskiego. W zakonie pełniła rolę pielęgniarki, zakrystianki. Po długiej chorobie zmarła 16 kwietnia 1879 r. w wieku 35 lat. W roku 1925 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, a roku 1933 odbyła się kanonizacja. Jej ciało złożone w relikwiarzu w klasztorze w Nevers nie ulega rozpadowi.
              Bp Laurance w liście pasterskim z 18 stycznia 1862 r. ogłasza prawdziwość objawień i uznaje siedem pierwszych uzdrowień. Od tamtych czasów zrejestrowano 6784 przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia, Kościół uznał 67 za cudowne. Lourdes  stało się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie i na świecie. To tu niemal na co dzień spotkać można tysięczne rzesze ciężko chorych ludzi, przybywających z najdalszych zakątków świata, by doświadczyć uzdrowienia. Pielgrzymując z bliska i daleka, ludzie chorzy, zranieni przez los i ci, którzy zwątpili we wszystko, nie szukają w Lourdes spektakularnych cudów, ale chcą we wspólnym doświadczeniu cichej modlitwy i pięknych wieczornych procesjach maryjnych przy świecach uczyć się budować w sobie nadzieję.
              Obchodzony dziś po raz 17 Światowy Dzień Chorego jest doskonałą okazją do zauważenia, że choroba ma nie tylko wymiar medyczny. Przecież człowiek chory żyje w konkretnej rodzinie, we wspólnocie parafialnej, w określonej społeczności lokalnej, korzysta z opieki zdrowotnej.  I wtedy, gdy człowiek dotknięty chorobą musi siłą rzeczy zrezygnować ze swojej zawodowej i towarzyskiej aktywności – my powinniśmy podjąć inicjatywę, by w swej trudnej sytuacji nie został sam. Musimy pamiętać o tym, że ludzie chorzy potrzebują więcej niż za zwyczaj naszej uwagi, troski i pomocy. Pamiętajmy też, że skoro teraz dopisuje nam zdrowie, nie mamy żadnej gwarancji, że nigdy za swego ziemskiego życia nie znajdziemy się na miejscu ludzi przykutych do łóżka, zmożonych czasem nieuleczalną chorobą.
              Módlmy się dziś szczególnie za wszystkich chorych oraz za tych, którzy zawodowo i nie tylko opiekują się nimi na co dzień. 
Zmieniony ( 21.02.2009. )
Czytaj
 
18 stycznia 2009 - Święto Patrona Naszej Parafii PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
14.01.2009.

Dzisiaj nasza wspólnota parafialna przeżywa święto swego Patrona – św. Józefa Sebastiana Biskupa Pelczara. Biografię patrona naszej parafii chyba wszyscy znamy ( można ją także przeczytać w zakładce „Patroni” ), ale warto w tym dniu przypomnieć, że za swego ziemskiego życia był On wzorem człowieka, kapłana, wzorem świętości. Uważał, że chrześcijanin powinien naśladować w swoim życiu Chrystusa : „Gdy Syn Boży przyszedł na ziemię w ciele ludzkim, wstąpiło tu z Nim miłosierdzie, niby  wspaniała królowa, by płaszczem swoim otulić biednych i cierpiących wszelkiego narodu i wieku”. Chrześcijanin winien być przedłużeniem tej nadziei, którą przyniósł Chrystus na ziemię. W tym celu winien podjąć takie dzieła jak : jałmużna, pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu, szukanie  sposobu nawrócenia grzeszników, upominanie błądzących i modlitwa za potrzebujących. Sam podejmował w tym duchu wiele konkretnych działań, wielokrotnie inspirował też kapłanów, siostry zakonne i świeckich do podjęcia różnych dzieł charytatywnych, które miały na celu ulżenie doli ubogim, chorym i potrzebującym pomocy. Można powiedzieć, że był świętym, który przywracał nadzieję.

              Sumie odpustowej o godzinie 11:30 będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi ks. Marian Hofman – dziekan dekanatu Żurawica.

              Wszystkich też zapraszamy na jutro – 19 stycznia - do przemyskiej katedry na godzinę 18:00, gdzie wspólnota wierzących naszej diecezji zgromadzi się na Mszy św. dziękczynnej w kolejne liturgiczne wspomnienie św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara, który jest patronem nie tylko naszej parafii, ale również  patronem Przemyskiej Diecezji.

 

Zmieniony ( 21.02.2009. )
 
1 stycznia 2009 - IX rocznica powstania naszej parafii PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
31.12.2008.
 Również dziś obchodzimy 9 rocznicę powstania naszej parafii. Dekret o utworzeniu parafii pw. Bł. Biskupa Sebastiana Pelczara został podpisany przez Metropolitę Przemyskiego – abpa Józefa Michalika 31 grudnia 1999 roku. Dziękując Panu Bogu  za wszystko dobro, które spotkało naszą wspólnotę parafialną przez te minione lata w swych modlitwach pamiętajmy o pierwszym proboszczu – ks. Piotrze Rymarowiczu, księżach wikariuszach : Pawle Koniecznym, Janie Wosiewiczu, Andrzeju Wydrzyńskim, a także o kapłanach, którzy obecnie posługują i trudzą przy budowie świątyni : proboszczu – ks. Januszu Klamucie i ks. Wikariuszu – Adamie Rybie.
Zmieniony ( 29.09.2009. )
 
Odpust parafialny PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
31.12.2008.

 Co prawda liturgiczne wspomnienie patrona naszej parafii – św. Józefa Sebastiana Biskupa Pelczara przypada we wtorek, 19 stycznia, my obchodziliśmy tą uroczystość w niedzielę – 17 stycznia. Mszy św. odpustowej odprawionej w nowo wybudowanym kościele w obecności ks. Mariana Koźmy – dziekana naszego dekanatu Przemyśl II i obecnego proboszcza – ks. Janusza Klamuta przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz Piotr Rymarowicz –nasz pierwszy proboszcz. W kazaniu ks. Piotr nawiązał do życiorysu patrona naszej parafii, przypomniał również historię powstania naszej parafii, trudności towarzyszące jej powstawaniu i podziękował wszystkim, którzy pomagali przez te pierwsze wspólne 5 lat. Pogratulował również obecnemu naszemu księdzu proboszczowi Januszowi pięknego dzieła, jakim jest nasza nowa świątynia.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.

Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Nasza Pasterka Pod Gwiazdami PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
28.12.2008.
           
              Już po raz siódmy zgromadziliśmy się 24 grudnia 2008 roku w tę jedyną, niepowtarzalną noc na naszym placu parafialnym u stóp ołtarza polowego tuż obok powstającej świątyni , by uczestniczyć w Pasterce. Prószący śnieżek i leki mróz tylko dodał uroku tej Bożonarodzeniowej Mszy św., której przewodniczył ks. Proboszcz Janusz Klamut. W krótkiej homilii ks. Proboszcz nawiązał do hasła nowego roku liturgicznego : Otoczmy troską życie. Z ambony padły ważne pytania : dlaczego dorośli ludzie tak bardzo boją się rodzącego się w łonie matki życia i : ile odwagi trzeba mieć, aby na prezydenta dużego światowego mocarstwa wybrać człowieka, który oświadczył, że pierwszą ustawą, którą podpisze jako wybrany prezydent kraju będzie ustawa zezwalająca na dokonywanie aborcji.
              Były to istotne i skłaniające do refleksji pytania, zwłaszcza w miejscu, gdzie się zgromadziliśmy – miejscu pamiętającym czasy I wojny światowej, miejscu umocnień fortyfikacyjnych Twierdzy Przemyśl.
              Po zakończonej uroczystości przeszliśmy pod obelisk PAX VOBIS, gdzie od Betlejemskiego Światełka Pokoju zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwy za wszystkich poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl i walczących o wolną Polskę w czasie I wojny światowej. Modliliśmy się również o pokój w naszej ojczyźnie i na całym świecie.
              Zwieńczeniem uroczystości był wspólny śpiew kolęd przy rozpalonym ognisku, a zmarzniętych organizatorzy Pasterki Pod Gwiazdami – Stowarzyszenie PAX VOBIS – uraczyli gorącą herbatą.
 Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Wręczenie medalików NMP PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
08.12.2008.
           8 grudnia 2008 r.na mszy św. o godz. 18 w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny dziewięcioro dzieci ( 4 dziewczynki i 5 chłopców) z naszej parafii przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej otrzymało z rąk Księdza Proboszcza poświęcone  medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
Czytaj
 
Zaduszki forteczne PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
10.11.2008.
 Módlmy się za wszystkich,
którzy polegli w obronie
wolności i niepodległości.
             Listopad – miesiąc rozpoczynający się uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym jest miesiącem pamięci o zmarłych – nie tylko tych nam najbliższych. Po raz siódmy Stowarzyszenie PAX działające przy naszej parafii było organizatorem Zaduszek Fortecznych. Mszy św. odprawionej w intencji wszystkich poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl i na frontach I wojny światowej walczących o niepodległą  i wolną Polskę odprawionej 9 listopada 2008 roku – w przeddzień 90 rocznicy odzyskania niepodległości - przewodniczył ks. Janusz Klamut . Została ona odprawiona przy ołtarzu polowym ustawionym na zrębach wału ziemnego fortu XIXa Buda będącego pozostałością pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl – fortyfikacji pochodzących z okresu I wojny światowej. Obecny był ks. mjr Jerzy Mokrauz – prawosławny kapelan Garnizonu Przemyskiego będący jednocześnie honorowym kapelanem Twierdzy Przemyśl, 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej imienia księcia Kinskyiego oraz parafianie i ci wszyscy, którym bliska jest idea modlitw za wszystkich bezimiennych zmarłych i poległych w Twierdzy Przemyśl. Po ekumenicznych modlitwach odmówionych w różnych językach za dusze poległych w obronie Twierdzy Przemyśl i odegraniu „Ciszy” przez trzech trębaczy z Harcerskiej Orkiestry z Zespołu Szkół w żurawicy pod obeliskiem PAX VOBIS złożono kwiaty i zapalono znicze, a ks. proboszcz Janusz Klamut zaprosił wszystkich na Pasterkę Pod Gwiazdami 24 grudnia o północy.
Zmieniony ( 08.04.2010. )
 
Żywa Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
24.02.2008.
  Nabożeństwu Drogi Krzyżowej odprawionemu w piątek 22 lutego 2008 r.  towarzyszyły żywe obrazy przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej. Tę inscenizację przygotowała pod kierunkiem ks. Proboszcza Janusza Klamuta młodzież naszej parafii zrzeszona w ruchu oazowym.
W parafialnej galerii prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.
Zmieniony ( 15.03.2008. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 45 z 54