Strona główna arrow Historia
Historia
X Zaduszki Forteczne PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
13.11.2011.

   Pierwsza niedziela listopada to w naszej parafii to czas modlitwy za tych wszystkich, którzy polegli w walkach o wolność naszej ojczyzny na frontach I i II wojny światowej, a szczególnie Twierdzy Przemyśl. Uroczysta Msza św. oraz modlitwy za żołnierzy przy obelisku Pax Vobis pod przewodnictwem księdza proboszcza i w obecności członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych odbyły się też w tym roku – 6 listopada. Dzięki dużemu zaangażowaniu p. Mariana Garwony i p. Krzysztofa Trojnara Zaduszki Forteczne zostały zorganizowane już po raz dziesiąty.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie jest fotoreportaż z tej uroczystości.

Zmieniony ( 13.11.2011. )
 
Pierwsza Komunia Święta 2011 PDF Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
23.05.2011.

Kasia, Ola, Kamil, Michał, Emilka, Kamil, Przemek, Kacper, Kamila i Oskar 8 maja 2011 r. na mszy św. o godz. 11:00 w pięknie udekorowanym na tą wyjątkową uroczystość kościele parafialnym przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Było to wzruszające przeżycie dla ich rodziców oraz najbliższych. Dzień wcześniej dzieci - również po raz pierwszy - przystąpiły do Sakramentu Pokuty. Biały tydzień dzieci pierwszokomunijne przeżywały uczestnicząc we mszach świętych o godzinie 18:00, zakończonych „majówką” .

Nasza wspólnota parafialna bardzo cieszy się z tego wydarzenia – już drugi raz w nowo wybudowanym kościele parafialnym mogliśmy przeżywać tą podniosłą uroczystość. Ponieważ w gronie tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych jest sześciu chłopców, liczymy na to, że zasilą oni szeregi ministrantów naszej parafii. Wszystkim dzieciom pierwszokomunijnym życzymy, by Pan Jezus zawsze im błogosławił i jak najczęściej gościł w ich czystych sercach.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii parafialnej, gdzie można obejrzeć ich zdjęcia.

Zmieniony ( 31.05.2011. )
 
Rezurekcja 2011 PDF Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
15.05.2011.
Już drugi raz mogliśmy przeżywać jako wspólnota parafialna triduum paschalne w nowo wybudowanym kościele parafialnym. Obchodzone w tym roku w najpóźniejszym z możliwych terminów Święta Zmartwychwstania Pańskiego (24-25 kwietnia 2011) skutkowały przyjazną temperaturą powietrza, dobrą pogodą i dłuższym dniem. Ten późny termin umożliwił nam również wykonanie po zimie niezbędnych i koniecznych prac porządkowych wokół kościoła polegających na wyrównaniu ziemi wokół bryły kościoła.  Najważniejszym zadaniem, które udało się zrealizować przed Wielkanocą było wykonanie utwardzonej żwirem alejki wokół kościoła. Dzięki temu – mimo padającego w dzień Wielkanocy deszczu – mogliśmy przejść trzykrotnie wokół naszego kościoła w procesji rezurekcyjnej. Również po raz pierwszy w czasie procesji rezurekcyjnej towarzyszyły nam wystrzały symbolizujące rozrywające się skały zagradzające Grób Pański. Jest to wielowiekowa tradycja i bardzo cieszymy się z tego, że i u nas udało się ją uaktywnić. Wzorem lat ubiegłych przy Grobie Pańskim były wystawione warty grobowe w strojach żołnierzy z okresu I wojny światowej. Również baldachim w czasie Rezurekcji był niesiony przez naszych parafian w replikach mundurów z tamtego okresu historycznego.
Przy tej okazji chcielibyśmy gorąco  podziękować p. Jerzemu Śliwka i p. Tadeuszowi Kwolek z Grupy Rekonstrukcji Historycznych – Artyleria za udostępnienie replik mundurów do wystawienia wart przy Grobie Pańskim, rozprowadzanie wart, oraz za udostępnienie repliki XV-wiecznej armatki wiwatowej (jej oryginał znajduje się w Muzeum w Kielcach) i oddanie z niej strzałów w czasie procesji rezurekcyjnej. Mamy nadzieję, że obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznych wraz armatką wpisze się już na stałe w uroczystość rezurekcyjną, podobnie jak już tradycją stają się warty grobowe w historycznych mundurach z czasu I wojny światowej.
Dziękujemy też Sekcji Dekoracyjnej Parafialnej Rady Duszpasterskiej (p. Renata Wojnarowicz, p. Leszek Hataś) za przygotowanie dekoracji kościoła na triduum paschalne (Ciemnica, Boży Grób).

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie uwieczniono tą uroczystość.

Zmieniony ( 15.05.2011. )
 
Parafialna Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
15.05.2011.
Kultywując tradycję nabożeństwa Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu wyruszyliśmy                w piątek przed Niedzielą Palmową w Parafialną Drogę Krzyżową już po raz jedenasty. Przez dziesięć lat od powstania naszej parafii trasa naszej Parafialnej Drogi Krzyżowej prowadziła zawsze z kaplicy Szpitala Wojewódzkiego będącej naszym tymczasowym kościołem parafialnym na plac budowy naszej parafialnej świątyni. W tym roku, kiedy już cieszymy się naszym pięknym, wybudowanym, nowym kościołem, trasa odprawiania Drogi Krzyżowej ulega zmianie – od tego roku będziemy corocznie wędrować inną trasą, ulicami naszej parafii, podobnie jak ma to miejsce w czasie procesji Bożego Ciała.  W czasie tegorocznego Wielkiego Postu – 15 kwietnia 2011 r. w piątek przed Niedzielą Palmową przeszliśmy trasę od kaplicy pw. Krzyża Świętego na Winnej Górze do kościoła parafialnego.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie uwieczniono tą uroczystość.

Zmieniony ( 15.05.2011. )
 
Bierzmowanie w naszej Parafii PDF Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Malarczuk   
15.05.2011.
 W Wielki Poniedziałek – 18 kwietnia 2011 r. w naszej parafii gościł Ksiądz Biskup Adam Szal, który na mszy św. o godz. 18:00 udzielił sakramentu Bierzmowania 14-osobowej grupie młodzieży. Ks. Bp. Adam wygłosił też okolicznościową homilię.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie uwieczniono tą uroczystość.

Zmieniony ( 15.05.2011. )
 
Pierwsze Nabożeństwo Drogi Krzyżowej PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
15.03.2011.

W piątek, 11 marca 2011 r. nasza wspólnota parafialna mogła uczestniczyć w wielkopostnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które zostało odprawione w nowo wybudowanym kościele parafialnym po raz pierwszy od czasu jego wybudowania. Ponieważ wykonanie wystroju wnętrza naszego kościoła, w którym zostaną również wykonane, a pasujące do całości wystroju wnętrza stacje Drogi Krzyżowej jest jeszcze przed nami, na balustradach balkonów zawisły stacje Drogi Krzyżowej tymczasowo pożyczone z parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie . Jest to parafia, w której swą posługę kapłańską pełnił bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

Po mszy św. odprawionej 9 marca 2011 w Środę Popielcową, nabożeństwo piątkowej Drogi Krzyżowej było kolejnym odprawionym po raz pierwszy w nowym kościele a związanym z liturgią wielkopostną. Przed nami nabożeństwa Gorzkich Żali, które będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w kościele parafialnym o godz. 15:00 oraz rekolekcje wielkopostne będące renowacją Misji Świętych przeżywanych przez nas w trakcie obchodów jubileuszu dziesięciolecia, a zaplanowane na 17 – 20 marca 2011 r.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym było nam dane przeżywać w nowym kościele w okresie wielkopostnym tylko Triduum Paschalne i Mszę Świętą Rezurekcyjną, od której zaczęliśmy się spotykać w naszym nowym kościele parafialnym na dwóch coniedzielnych mszach świętych odprawianych o godzinie 9:00 i 11:00.

Zmieniony ( 20.03.2011. )
 
Nasz parafialny odpust - 23.01.2011 PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
30.01.2011.

 W tym roku liturgiczne wspomnienie Świętego Józefa Sebastiana Pelczara obchodzone 19 stycznia przypadło w środę. W tym dniu było obchodzone w Archidiecezji Przemyskiej, której Święty Biskup patronuje tak samo jak i naszej parafii. Nasza wspólnota parafialna obchodziła to liturgiczne wspomnienie i swój odpust parafialny w niedzielę – 23 stycznia. W tym dniu zaszczycił nas swą obecnością JE Bp Marian Rojek, który przewodniczył uroczystej sumie odpustowej koncelebrowanej odprawionej o godzinie 11:00. Koncelebransami byli ks. prałat Stanisław Zarych – wieloletni proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy obejmującej w tamtych latach swym działaniem również teren naszej parafii, ks. prałat Aleksander Burdzy – proboszcz sąsiadującej z naszą parafii pw. Św. Cyryla i Metodego na przemyskim osiedlu Kazanów i nasz ksiądz proboszcz – Janusz Klamut. Obecny był także wśród nas dziekan dekanatu Przemyśl II – ks. Marian Koźma, który w czasie naszej sumy odpustowej pełnił posługę w konfesjonale. Słowo Boże poświęcone życiu i posłannictwu naszego patrona – Świętego Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara wygłosił JE Bp. Marian Rojek. Uroczystość odpustowa zakończyła się krótką adoracją Najświętszego Sakramentu, po której wszyscy zebrani mogli podejść do ołtarza i ucałować relikwie Świętego Patrona. Uroczystość odpustowa była znakomitą okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za wszystkie otrzymane łaski, a Patronowi – Świętemu Biskupowi Józefowi Sebastianowi Pelczarowi za opiekę, troskę i pomoc udzielaną z Nieba przy dziele budowy parafialnej świątyni, która pięknieje z dnia na dzień.

Zapraszamy do galerii zdjęć w której można obejrzeć i zamówić zdjęcia z naszego Odpustu.

Zmieniony ( 30.01.2011. )
 
Pasterka (już) nie pod gwiazdami 2010 PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
26.01.2011.

Trzeba przyznać, że jako najmłodsza przemyska parafia mamy szczęście i przywilej przeżywania od czasu do czasu pewnych wydarzeń w swojej parafii po raz pierwszy w jej historii. Po pierwszych w historii istnienia naszej parafii Misjach Świętych, pierwszej mszy św. odprawionej w nowo wybudowanym kościele parafialnym z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej powstania, pierwszym triduum paschalnym, bierzmowaniu i uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, ostatnio mieliśmy możność przeżycia pierwszej w naszym piękniejącym, nowym kościele pasterki odprawionej w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Nasz kościół został pięknie przystrojony udekorowanymi choinkami (największa ma ponad 7 metrów) będącymi darem od parafian, w bocznej kaplicy - bożonarodzeniowa szopka z herbem miasta Przemyśla wykonana przez naszych parafian. Ukończone późną jesienią i już działające centralne ogrzewanie podłogowe oraz wstawione nie tak dawno szczelne, nowe drzwi w wejściu bocznym i wahadłowe wewnętrzne w wejściu głównym sprawiły, że nikt z nas nie mógł narzekać na zimno. Co prawda nad głowami nie mieliśmy gwiazd na niebie, tylko biały sufit, ale przecież powspominać te pasterki pod gwiazdami, mające swój urok , odprawiane przy ołtarzu polowym w kilkustopniowym mrozie i wiejącym, potęgującym uczucie chłodu wietrze można i trzeba , bo to potęguję uczucie radości z tego, że wreszcie mamy swoją parafialną świątynię. Warto też odnotować pojawienie się pierwszego w naszym kościele witraża. Jest on umieszczony w oknie nad wejściem głównym kościoła i przedstawia Świętego Józefa – jednego z dwóch patronów Świętego Józefa Sebastiana Biskupa Pelczara. Można stwierdzić, że w czasie tej jedynej w roku Mszy Św. w naszej nowej świątyni zgromadziła się cała wspólnota parafialna, i jak się komuś wcześniej wydawało, że mamy duży kościół z wystarczającą ilością miejsc siedzących, to się chyba przeliczył, bo zajętych było nawet trochę miejsc stojących. Uroczystej Pasterce przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz. Po jej zakończeniu – co stało się już tradycją – pod obelisk Pax Vobis upamiętniający poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl i walczących na frontach I Wojny Światowej zostało przeniesione światełko pokoju. Wspólne śpiewanie kolęd przy ognisku i gorącej herbacie zakończyło całą uroczystość.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Pasterki.

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
Msza św. na cmentarzu zasańskimn PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek Łobaza   
06.11.2010.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nasza Parafia już po raz drugi w swej 10 – letniej historii (poprzednio w roku 2004) była gospodarzem mszy św. odprawianej corocznie na przemyskim Cmentarzu Zasańskim w dniu 1 listopada. Dzisiejszej mszy św. koncelebrowanej odprawionej o godz. 14-tej w cmentarnej kaplicy przewodniczył Ksiądz Proboszcz Janusz Klamut w obecności ks. Mariana Koźmy – dziekana dekanatu Przemyśl II i innych księży z naszego dekanatu. Przy pięknej słonecznej pogodzie rzesze wiernych po odprawionej mszy św. przeszły w procesji po Zasańskim Cmentarzu uczestnicząc w modlitwie różańcowej.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z tej uroczystości.

Zmieniony ( 29.11.2010. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 18 z 54